Půjčky můžeme v samotném základu rozdělit na dva typy. Jedná se o půjčky bankovní a půjčky nebankovní.

První se podíváme na půjčky bankovní, které jsou samozřejmě mnohem bezpečnější, jistější a méně nákladnější, než půjčky nebankovní.

Na druhou stranu je však nutno podotknout, že na bankovní půjčku také nedosáhne podstatně veliké množství lidí.

Banky si totiž kladou poměrně přísné podmínky, které když nebudete splňovat, tak Vám půjčka nebude poskytnuta.

Podíváme se na tři hlavní podmínky, které musíte splnit, aby Vám půjčka byla nějakou bankovní společností poskytnuta:

  1. V prvé řadě musíte být pro banku bonitním klientem. To znamená, že byste měli mít nějaký pravidelný příjem. Bankovní společnosti si tak pojišťují to, že budete schopni splácet pravidelné splátky, která banka stanoví. Pokud jste tedy například nezaměstnaný, jste v podmínce, ve zkušební lhůtě a tak podobně, tak pravděpodobně můžete na klasickou půjčku u banky zapomenout.
  2. V druhé řadě bankovní společnosti vždycky kontrolují Centrální registr dlužníků, což je veřejný seznam, kam jsou evidování neplatiči. Do Centrálního registru dlužníků se přitom můžete dostat velice snadno, často nevědomky. Stačí například nějaká zapomenutá nezaplacená faktura nebo nějaký jiný poplatek a jste tam. Pokud jste tedy evidováni v Registru dlužníků, tak také můžete ve většině případů na půjčku zapomenout.
  3. Třetí bod není až tak nějak extra závažný. Jde zde zejména o to, že bankovní půjčky jsou ve většině případů takzvaně účelové, což znamená, že budete muset uvést důvod, proč nebo na co si půjčku budete brát.

Pokud se těmto bodům budete chtít vyhnout, tak budete muset využít služeb nebankovních společností, kterých je veliké množství a jsou v těchto ohledech mnohem benevolentnější než jsou bankovní instituce.

Musíte však počítat s tím, že tato benevolentnost se musí někdy projevit. Jedná se samozřejmě o vyšší úroky a celkově vyšší RPSN, což jsou roční procentuální sazební náklady, které se mohou mnohdy vyšplhat až na několik desítek procent.

Další půjčky: